Размаўляем па-беларуску

Кіраўнікі ўстаноў дашкольнай адукацыі Пухавіцкага раёна сістэматычна ажыццяўлюць маніторынг пажаданняў бацькоў (законных прадстаўнікоў) дзяцей аб арганізацыі адукацыйнага працэсу на беларускай мове.

У 2018/2019 вучэбным годзе вынікі маніторынгу паказалі недастатковую колькасць дзяцей для фарміравання беларускамоўнай групы ў ДУА “Яслі- сад №6 г. Мар’іна Горка”. Пры адсутнасці дастатковай колькасці дзяцей для фармiравання асобнай групы ва ўстанове дашкольнай адукацыі ствараюцца неабходныя ўмовы для атрымання адукацыі на беларускай мове.

У адпаведнасці з навучальнай праграмай дашкольнай адукацыі і тыпавым навучальным планам дашкольнай адукацыі, з мэтай забеспячэння максімальна спрыяльных умоў для развіцця маўленчых навыкаў, далучэння выхаванцаў да беларускай нацыянальнай культуры, паспяховасці фармiравання двухмоўя ствараецца камунікатыўнае асяроддзе, якое забяспечвае ўключэнне дзвюх моў у разнастайныя выгляды дзіцячай дзейнасці, а таксама правядзенне розных формаў адукацыйнага працэсу ў адпаведнасці з утрыманнем навучальнай праграмы дашкольнай адукацыі (ва ўстановах праводзяцца заняткі, забаўкі для дзяцей дашкольнага ўзросту на беларускай мове).

Ва ўстановах дашкольнай адукацыі ствараецца прадметна-прасторавае асяроддзе, накіраванае на павышэнне прафесійнага ўзроўню педагагічных працаўнікоў у пытаннях лінгвістычнага і маўленчага развіцця выхаванцаў ва ўмовах блізкароднаснага двухмоўя. Гэтаму спрыяе створанае навукова-метадычнае забеспячэнне адукацыйнага працэсу ўстаноў дашкольнай адукацыі, якое выдаецца як на рускай, так і на беларускай мовах.

Пры ажыццяўленні адміністратыўнай працэдуры № 6.6 пастановы на ўлік дзіцяці, якія маюць патрэбу ў накіраванні ва ўстанову дашкольнай адукацыі для атрымання дашкольнай адукацыі, ў справачна- інфармацыйнай службе “Адно акно” адміністрацыі Пухавіцкага раёна у рэгістрацыйна-кантрольныя формы уключаны рэквізіты, неабходныя для забяспячэння заяў бацькоў (законных прадстаўнікоў) непаўналетніх на выбар мовы адукацыі ва ўстановах дашкольнай адукацыі раёна.